Królewska krzyżówka

W Wersalu w XVIII w. na rozkaz Ludwika XIV, farncuski botanik skrzyżował dwie odmiany poziomek: wirginijskich i olbrzymich chilijskich. Jeśli do tej pory myślałeś, że truskawka to dzieło natury, to już wiesz, że tak nie było.
Księżniczka poziomka za sprawą króla stała się królową truskawką. Historia jak z bajki.
Owoce na początku były dostępne tylko na europejskich dworach. Traktowane jako towar drogi, podawany na maleńkich talerzykach z dodatkiem szampana.
Dopiero ok. 1830 r w Londynie truskawki pojawiły się po raz pierwszy w sklepach.
Dzisiaj są one ogólnodostęne. Wyróżnia się przeszło 2 tyś. odmian truskawek, róznią się one pod względem wielkości, tekstury, smaku i koloru. Na agielskich stołach popularna staje się bowiem biała odmiana „albinos” o smaku ananasa.
Truskawki najczęściej wykorzystywane są do słodkich potraw, wszlkich koktajli, lodów i innych deserów. Co raz częściej jednak stanowią dodatek do ryb i każdego rodzaju mięsa.

Mało kto wie, żę z truskawkami związane są także przesądy. Na przykład wierzono, że truskawki mają negatywny wpływ na kobiety w ciąży. Uważano, że jeśli ciężarna, w trakcie przechodzenia przez pole, na którym rosły truskawki, dotknęła owocu fragmentem swojego ciała, to należało się spodziewać, iż dziecko będzie miało znamię w tym miejscu.
 
W Bawarii natomiast rolnicy każdej wiosny używali truskawek, aby zapewnić bydłu zdrowie. Rytuał ten praktykowany jest do dziś. Do rogów krów przywiązuje się małe koszyczki wypełnione truskawkami, jako dar dla elfów, które uwielbiają te słodkie owoce, i w podziękowaniu sprawiają, iż bydło rodzi zdrowe potomstwo i jest obfite w mleko.
 
Są także afrodyzjakiem, dlatego można z nich przgotować pyszną sałatkę dla wybranki lub wybranka.
IMG_20160608_205426

 

Romantyczna sałatka truskawkowa

Przepis:

  1. Truskawki pokrój na mniejsze kawałki, dodaj pestki z granata i posiekaną miętę.

  2. Wymieszaj miód, cytrynę i olej. Dodaj do owoców i wymieszaj wszystko

  3. Na koniec dodaj kleks z ricotty (lub więcej jeśli lubisz) i gotowe.

 

 

Klaudia & Co.